2015/10/07

Wiatr

Sami głosowaliście w ankiecie, co ma być motywem październikowym i spośród dwóch opcji większością głosów wybraliście WIATR.

Dziś powiem wam trochę o wietrze i jej legendach, jednak pojawi się również sesja z wiatrem tylko muszę czekać na wietrzną pogodę aby zrobić zdjęcia.

Wiatr - wietrzna pogoda. Niby więcej informacji nam nie potrzeba, aby wiedzieć o co chodzi, jednak ja jestem uparta i chcę się dowiedzieć więcej. Spójrzmy okiem geograficznym na słowo i znaczenie wiatru.


Wiatr to poziomy (lub prawie poziomy) ruch powietrza wywołany różnicami ciśnienia atmosferycznego.

Dobra, nadal za mało informacji. Szukam dalej.
W sumie mogłabym już zadać kolejne pytanie aby wyjaśnić powyższą odpowiedz.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?


Ciśnienie atmosferyczne – ciśnienie wywierane przez atmosferą ziemską.

Na poziomie morza w przybliżeniu odpowiada ciśnieniu słupa rtęci o wysokości
760 mm


I znów pojawia się kolejne pytanie. Co to jest atmosfera ziemska?

Atmosfera ziemska – powłoka gazowa otaczająca Ziemię, składająca się z mieszaniny gazów zwanej powietrzem.


Dobra sądzę, że teraz wszystko wydaje się jasne. W sumie wyszło nam kolejna cecha wiatru. Jest ona związana z atmosferą ziemską, występuje na całej powierzchni ziemi, jest jednym z 4 żywiołów (woda, ogień, ziemia, powietrze). Z powierza powstaje wiatr. 



Wiatr tworzy się nad obszarami o różnym ciśnieniu atmosferycznym. Powietrze dążąc do wyrównania ciśnienia, przemieszcza się od miejsca, w którym jest wysokie ciśnienie atmosferyczne (wyż) w stronę obszaru o niższym ciśnieniu (niż).

Im większa jest różnica ciśnień, tym wiatr jest silniejszy (wieje z większą prędkością).


Rodzaje wiatrów :

- fen - występuje w górach
- bryza - występuje nad morzem
- pustynne : Harmattan  i Samum

Podsumowując wiatr to wcale nie takie słabe ogniwo. Potrafi niszczyć (huragany), ale również uważam, że jest najsilniejszy z żywiołów. Gdyby przyszedł kataklizm i miałabym wybrać jeden z nich na pewno wybrałabym tą. Dlaczego wodę, ogień, czy ziemie? Woda mnie nie uratuje jeśli przyjdzie tsunami lub będzie trzęsienie ziemi, ogień nie pomoże na trzęsienie ziemi i nie spali płonącego meteorytu, ziemia tym bardziej nie ma szans z ogniem ani wodą, a powietrze powstrzyma napływające tsunami i być może meteoryt odepchnie wiatr.

Jeśli chodzi o legendy to okazało się, że za wiele ich nie ma, a dokładniej doszukałam się jednaj o żywiołach. (ABY PRZECZYTAĆ KLIKNIJ NA ZDJĘCIE)

4 komentarze:

  1. Wiatr już nie raz narobił mi szkody ;o Ma tyle siły, że zerwał u mnie blachę, która była zabezpieczona cegłami ;ohttp://nikolaobecna.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiatr jest częstym towarzyszem moich rowerowych podróży. Czasem się oczekuje, a czasami człowiek chce aby wreszcie przestało wiać ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Legend o wiatrach i z wiatrem w roli głównej jest sporo więcej. :) Wiatr tematem przewodnim miesiąca - oryginalny. Podejście zjawiskowe jeszcze bardziej. Spodziewałem się raczej jesiennej chandry i narzekania na warunki atmosferyczne. Możę ciąg dalszy w stronę wiatru i muzyki ? ;)

    OdpowiedzUsuń

♥ Zanim skomentujesz przeczytaj wpis !
♥ Bardzo dziękuje za każdy komentarz.
♥ To dla mnie duża motywacja do dalszej pracy.
♥ Przyjmuje uzasadnioną krytykę, komentarze z hejtami są usuwane.
♥ Spodobał ci się wpis? Zostań ze mną na dłużej! Każdy nowy czytelnik wywołuje uśmiech na mojej twarzy :)